Housing Benefit - dodatek mieszkaniowy

Housing Benefit

Housing Benefit - dodatek mieszkaniowy - część 1

Data dodatnia: 02.01.2014r.

 

Wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii bardzo często zastanawiamy się jak będzie wyglądała nasza praca, miejsce w którym będziemy mieszkali, okolica w której będziemy przebywać. Tak naprawdę myśli przed wyjazdem jest bardzo dużo i często ta świadomość wyjazdu w nieznane sprawia, że stajemy się mniej pewni tego czy na pewno chcemy wyjechać z Polski. Jeżeli na miejscu wszystko będzie po naszej myśli to wątpliwości szybko znikną. Jednak co w przypadku kiedy podejmując  pracę w UK nie będzie nas stać na to by normalnie żyć i funkcjonować w tamtejszym społeczeństwie?

 

W przypadku, kiedy nasza praca nie jest na tyle dobrze płatna abyśmy mogli opłacić samodzielnie wszystkie rachunki, wynająć mieszkanie i bez problemu przeżyć od „pierwszego do pierwszego”, wówczas powinniśmy pomyśleć o tym, aby złożyć wniosek o specjalne dopłaty, które pozwolą na pokrycie części zobowiązań finansowych, jak chociażby czynsz mieszkaniowy.

 

W Wielkiej Brytanii istnieje dobrze rozbudowany system świadczeń socjalnych, o czym zapewne nie jeden z Was miał się okazję przekonać wyjeżdżając do pracy w UK. Jednym z podstawowych zasiłków o jaki możemy się starać jest Housing Benefit czyli dodatek mieszkaniowy dla osób, które nie mają jak samodzielnie pokryć całości czynszu za wynajmowany pokój lub mieszkanie. W przypadku kiedy nie mamy pracy, sprawa dopłaty do mieszkania jest dla nas sprawą priorytetową i jako też taką traktuje ją urząd, który wydaje decyzje odnośnie świadczeń socjalnych.

 

Kto może się ubiegać o dopłatę do mieszkania

Housing Benefit to bardzo duże wsparcie ze strony państwa, aby złożyć wniosek o dopłatę do mieszkania trzeba na początku spełnić odpowiednie warunki:

- nasze dochody nie pozwalają nam na samodzielne utrzymanie mieszkania lub wynajęcie pokoju
- nasze oszczędności na koncie nie przekraczają 16 000 GBP (nie dotyczy to osób, które skończyły 60 lat, gdyż one są zwolnione z tego wymogu z racji wieku i korzystania z różnych dopłat emerytalnych)
- nie mieszkamy w domu naszych krewnych, za wynajem którego nie płacimy żadnych pieniędzy
- nie przebywamy w UK na tzw. kontrakcie, czyli wyjeździe w pełni opłaconym przez naszego pracodawcę

 

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy kwalifikujemy się do skorzystania z Housing Benefit, możemy skorzystać z porady doradcy ds. zasiłków, który zwykle przyjmuje petentów w Job Centre Plus. Istnieje także możliwość przeprowadzenia konsultacji telefonicznych oraz internetowych, gdzie także uzyskamy informacje dotyczące wnioskowania o pomoc socjalną.

 

Więcej o dodatku mieszkaniowym przeczytasz w drugiej części artykułu: Housing Benefit – dodatek mieszkaniowy, część 2

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%