Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu

Dom, praca, dzieci

Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 8

Data dodania: 27.11.2013r.

 

Polscy emigranci, którzy przebywają na Wyspach Brytyjskich mają możliwości korzystania z różnych świadczeń. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, aby otrzymać dopłaty, zwroty czy dodatkowe pieniądze na różne cele. Wiele z zasiłków kierowanych jest do osób bezrobotnych, biednych lub też niepełnosprawnych. Poniżej przeczytasz o jakie zasiłki można się starać będąc w UK?

 

Jeżeli Twoja choroba lub niepełnosprawność pojawiła się znacznie wcześniej, tj. w wieku pracującym, a jej rozwój uniemożliwia Ci podjęcie zatrudnienia, koniecznie dowiedz się więcej na temat systemu Employment and Support Allowance. Zapewnia on ocenę lekarską zdolności do wykonywania pracy oraz wsparcie zdrowotne i finansowe aż do momentu Twojego powrotu do zdrowia.

 

Z kolei, gdy choroba lub niepełnosprawność powstała w wyniku wykonywania określonego zawodu, możesz ubiegać się o zasiłek Industrial Injuries Disablement Benefit. W Wielkiej Brytanii aż 70 rodzajów powikłań kwalifikuje się do grona chorób zawodowych. Wysokość zasiłku i okres jego przyznawania zależy od indywidualnej sytuacji każdego chorego.

 

Przy spełnieniu odpowiednich warunków, osoby niepełnosprawne i starsze są uprawnione do korzystania poza godzinami szczytu z bezpłatnych pojazdów lokalnymi autobusami po całej Anglii! Darmowy bus pass, czyli "free bus travel in England" nie uprawnia do podróży autobusami w Walii, Irlandii Pólnocnej czy też Szkocji. Poza Anglią należy ubiegać się o podobne prawo u władz lokalnych w miejscu Twojego zamieszkania.

 

We wcześniejszym poradniku, w którym wspominaliśmy koszty mieszkaniowe i towarzyszące im zasiłki informowaliśmy już czym jest darmowy abonament telewizyjny (Free TV licences) i na jakich warunkach należy się on osobom starszym w UK. Jeśli chcesz przypomnieć sobie zasady jego funkcjonowania, koniecznie przeczytaj artykuł: Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 6


Ponadto, dla większości rencistów i emerytów, jak i osób posiadających stopień niepełnosprawności, okres Świąt Bożego Narodzenia może być okazją do otrzymania, tzw. Christmas Bonus. Jest to wolna od podatku kwota wynosząca 10 funtów, która wypłacana jest automatycznie przed świętami wszystkim osobom kwalifikującym się do otrzymania określonych benefitów. Małżeństwa spełniające powyższe kryteria, otrzymają z okazji z okazji świąt nie 10, a 20 funtów świątecznego bonusu.

 

W poprzednich częściach naszego poradnika mogliśmy przeczytać o różnych formach wsparcia finansowego, na jakie mogą liczyć osoby młode i starsze, mniej zamożne, niepełnosprawne bądź też pozostające bez pracy. Lista benefitów jest bardzo długa i ukierunkowana na konkretne jednostki społeczne. W Zjednoczonym Królestwie nie można narzekać na brak wsparcia ze strony rządu. Nic więc dziwnego, że coraz większa grupa imigrantów chętnie osiedla się właśnie w UK.

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%