Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu

Dom, praca, dzieci

Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 7

Data dodania: 20.11.2013r.

 

Spokojna starość to marzenie chyba każdej osoby, która przechodzi na emeryturę. W Wielkiej Brytanii osoby starsze nie mają powodu do zmartwień, gdyż rząd robi wszystko by zapewnić im jak najlepsze warunki do funkcjonowania w społeczeństwie. Starsi ludzie mogą liczyć na pomoc materialną i finansową, a wszystko to po to, by mogli żyć godnie do późnych lat starości.

 

Zasiłki i świadczenia socjalne, związane z pomocą osobom chorym i niepełnosprawnością, są jednymi z najczęściej wypłacanych przez brytyjski rząd. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i tych w średnim wieku, a także osób starszych.

Jeżeli w wyniku szczepienia przeciwko pewnym, określonym przez wydział Vaccine Damage Payments Unit chorobom, Ty lub Twoje dziecko uległo ciężkiej niepełnosprawności, należy Ci się jednorazowe odszkodowanie w postaci Vaccine Damage Payment. Jest to wolne od podatku jednorazowe świadczenie w maksymalnej kwocie do 120,000 GBP, które wpływa bezpośrednio na wysokość innych otrzymywanych przez Ciebie zasiłków.

 

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, otrzymujące benefity związane z chorobą i niepełnosprawnością mogą pod pewnymi warunkami starać się o tzw. dodatkową emeryturę państwową (Additional State Pension). Druga emerytura jest atrakcyjnym dodatkiem do jej podstawowego odpowiednika i ubiegać się o nią można już z chwilą nabycia Basic State Pension.

 

W przypadku, gdy Twoja podstawowa emerytura jest bardzo niska, w dniu ukończenia 80 roku życia możesz skorzystać z tzw. emerytury po 80-tce, z ang. The Over 80 Pension. Jest to świadczenie wypłacane także tym osobom, które nie są uprawnione do pobierania emerytury państwowej, ponieważ nie zależy od składek na ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii (National Insurance). Emerytura ta jest wypłacana cotygodniowo przez państwo bezpośrednio na podane przez Ciebie konto.

 

Dla osób, które ukończyły 65 rok życia i wymagają szczególnej opieki ze względu na ich niepełnosprawność umysłową lub fizyczną (włącznie z osobami niedowidzącymi) przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjny, tzw. Attendance Allowance (AA). Ten benefit jest zwolniony od podatku i zazwyczaj nie zależy od sytuacji finansowej osoby o niego wnioskującej.

 

Więcej o zasiłkach dla osób niepełnosprawnych przeczytasz w ostatniej, ósmej części poradnika z cyklu „dom, praca, dzieci…”, który możesz odnaleźć klikając w link: Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 8

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%