Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu

Dom, praca, dzieci

Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 6

Data dodania: 12.11.2013r.

 

Przebywając przez dłuższy czas w Wielkiej Brytanii należy zastanowić się czy dobrym rozwiązaniem nie okaże się zakup własnego mieszkania lub też wykup gruntu i planowanie budowy domu. To wszystko zależy w głównej mierze od naszych możliwości finansowych. Dzięki różnym świadczeniom, jakie  możemy uzyskać w UK mamy szansę uzyskać dodatkowe pieniądze z urzędu gminy i innych instytucji, co pozwoli nam na przykład spłacić kredyt hipoteczny lub też zwrot kosztów za ogrzewanie domu lub mieszkania.

 

Uczynienie budynku bardziej „eko” może mieć konsekwencje również w otrzymaniu specjalnej dopłaty w ramach programu Warm Front Scheme. Brytyjskie gospodarstwa domowe, oczywiście pod pewnymi kryteriami, mogą starać się o dopłaty pokrywające ich koszty związane z ociepleniem swoich domów. W ramach programu ustala się określoną kwotę dopłaty i jeżeli nie zostanie ona przekroczona, rząd zwróci nam środki przeznaczone na koszty związane z np. ociepleniem poddasza, uszczelnienem, ociepleniem zbiorników z ciepłą wodą i murów szczelinowych, instalacją ogrzewania elektrycznego, gazowego, LPG oraz olejowego, a nawet kominka z przeszklonymi drzwiczkami!

 

W UK istnieje obowiązek uiszczania opłat za abonament telewizyjny i za niedostosowanie się do niego mogą grozić surowe obciążenia finansowe. W związku z tym dużym udogodnieniem jest specjalny darmowy abonament telewizyjny (Free TV Licence), na który mogą liczyć osoby, które ukończyły 75 lat. Całkowite zwolnienie z opłat abonamentowych może dotyczyć także osób niewidomych lub osób mieszkających w domu spokojnej starości, domu opieki czy innym ośrodku opiekuńczo-leczniczym.

 

Dla tych osób, które wróciły do pracy lub w inny sposób zwiększyły w ostatnim czasie swoje dochody, sytuacja ta oznacza konieczność pożegnania się z większością zasiłków i rządowych dopłat. Wówczas, można jeszcze starać się o tzw. Mortgage Interest Run On (MIRO), czyli dofinansowanie spłaty kredytu hipotecznego. Otrzymuje się je przez dodatkowe cztery tygodnie w kwocie niezbędnej do pokrycia bieżącego kosztu kredytu. To pozwoli na uregulowanie tych opłat, z jakimi byłoby nam ciężko w sytuacji, kiedy jeszcze nie otrzymaliśmy pierwszej wypłaty.

 

Jak widać, poziom zróżnicowania zasiłków dla Brytyjczyków jest naprawdę wysoki. Specjalnie skonstruowane programy pozwalają na to, aby przy niskich dochodach korzystać z wielu form pomocy finansowej. Z kolei, wraz ze wzrostem własnych przychodów, część benefitów zostaje automatycznie odbierana, jednak bez utraty prawa do ponownego skorzystania z nich w przyszłości.

 

Więcej o zasiłkach, jakie obowiązują obecnie w Wielkiej Brytanii można przeczytać w kolejnej części naszego poradnika, czyli: Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz.7. W tej części dowiemy się na jakie benefity mogą liczyć osoby starsze i te, będące w gorszej kondycji zdrowotnej.

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%