Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu

Dom, praca, dzieci

Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 5

Data dodania: 05.11.2013r.

 

Kontynuując cykl artykułów związanych z benefitami z jakich można skorzystać mieszkając w Wielkiej Brytanii, w tej części informujemy o tym, w jaki sposób można wspomóc swój domowy budżet, jeśli opłaty za jego utrzymanie doprowadzają nas do zawrotów głowy. Z pomocą oczywiście przychodzi państwo. Tak na przyszłość, przed wynajmem mieszkania w Wielkiej Brytanii warto wiedzieć, że najkorzystniejsze formy pomocy mają do dyspozycji osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne w UK.

 

Mimo, że utrzymanie mieszkania i domu w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo drogie, w razie potrzeby istnieje cały pakiet zasiłków i dopłat, z jakich można skorzystać, aby nie popaść w spiralę długów.

 

O lokalny zasiłek mieszkaniowy (Local Housing Allowance - LHA) może starać się każda osoba o niskich dochodach, która wynajmuje pokój lub mieszkanie od prywatnego właściciela. Jego wysokość zależy bezpośrednio od miejsca zamieszkania, a wysokość stawek tego zasiłku ulega corocznym zmianom. Warto jednak wiedzieć, że maksymalna stawka tego zasiłku jest równa stawce LHA odpowiadającej mieszkaniu czteropokojowemu.

 

Pozostając przy dodatkach do mieszkania dla osób o niskich dochodach, nie sposób nie wspomnieć o Housing Benefit, czyli zasiłku mieszkaniowym. Nie jest istotne czy w chwili obecnej pracujesz, czy też jesteś osobą bezrobotną, gdyż ten dodatek wypłacany jest wszystkim tym, których przychody i oszczędności (kapitały i inwestycje) są poniżej pewnego określonego poziomu. Wysokość zasiłku mieszkaniowego zależy od tego, czy wynajmujesz go od prywatnego właściciela czy najmujesz pokój lub nieruchomość komunalną lub socjalną. W tym pierwszym przypadku Twój zasiłek na czynsz zostanie obliczony zgodnie z zasadami lokalnego zasiłku mieszkalnego. W lepszej sytuacji znajdują się osoby wynajmujące lokal socjalny lub komunalny, gdyż wówczas otrzymają oni najwyższą stawkę zasiłku równą co do wysokości tzw. czynszowi „kwalifikującemu się”, który może różnić się od faktycznej wysokości Twojego czynszu.

 

Wielka Brytania jest proekologiczna, więc jeżeli chcesz skorzystać w swoim domu z rozwiązań energooszczędnych - możesz liczyć na dopłaty od rządu, władz lokalnych lub bezpośrednio od swojego dostawcy energii. Energy Efficiency Grants to specjalny program obejmujący dopłaty dla osób, które wprowadzają w swoim domu eko-rozwiązania. Rządowy dodatek z tego tytułu uzyskują najczęściej osoby w wieku emerytalnym, o niższych dochodach, jakie kwalifikują je do otrzymania tego rodzaju pomocy. Z kolei o dopłatę od brytyjskich dostawców energii powinny się starać przede wszystkim rodziny i osoby podpisujące pierwsze umowy z firmami energetycznymi, dopasowując najkorzystniejsze rozwiązania do swoich potrzeb. Wówczas powinni oni starać się o duże zniżki głównie w przypadku zastosowania w lokalu lub domu rozwiązań energooszczędnych.

 

Więcej o benefitach, jakie obowiązują obecnie w UK można przeczytać w kolejnej części poradnika: Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz.6.

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%