Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu

Dom, praca, dzieci

Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 2

Data dodania: 07.10.2013r.

 

Poprzedni poradnik z cyklu  „dom, praca, dzieci…” zawierał zaledwie niewielki fragment benefitów, o jakie możemy się starać będąc w Wielkiej Brytanii. W kolejnym fragmencie pragniemy pozostać jeszcze w tematyce wychowania dzieci i przybliżyć kolejne zasiłki, które uzyskać mogą rodzice wychowujący swoje potomstwo.

Benefity na dziecko

Pozostając przy dzieciach, polecamy zapoznanie się z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii programami zapewniającym prawidłowy rozwój i wychowanie naszych podopiecznych.

Poza wspomnianym programem Healthy Start zapewniającym dodatkowe, wzbogacone w witaminy posiłki dla dzieci do 4 roku życia, dla rodzin z dziećmi przewidziana jest pomoc w postaci różnego typu finansowania, w tym przede wszystkim dotycząca zasiłków.

Child Benefit to zasiłek który można pobierać na dziecko, za którego wychowanie jest się odpowiedzialnym. Jest on wolny od podatku i zazwyczaj wypłacany co 4 tygodnie wnioskującym o niego rodzicom lub opiekunom. Można go pobierać na każde dziecko z osobna.

Child Maintenence jest w Wielkiej Brytanii odpowiednikiem polskich alimentów, czyli pieniędzy podnoszących ogólne warunki życia i wychowania dziecka przeznaczonych na koszty jego utrzymania u drugiego z rodziców.

Warto wiedzieć, że na dziecko do 16 roku życia przysługuje w UK także specjalna dopłata Child Tax Credit z tytułu podejmowanej przez nie edukacji. Jeżeli dziecko kontynuuje studia lub wybrane przez rząd szkolenia w trybie dziennym (stacjonarnym), rodzic może na nie pobierać dopłatę do 20 roku życia.


Jeżeli ilość dopłat do kosztów utrzymania dziecka sprawia, że w portfelu możesz nieco zaoszczędzić - pomyśl o jego przyszłości. W Wielkiej Brytanii powstał do tego celu specjalnie stworzony fundusz dziecięcy Child Trust Fund (CTF). W ramach funduszu, zakładasz rachunek oszczędnościowo-inwestycyjny na dziecko urodzone pomiędzy 1 września 2002 a 2 stycznia 2011 rokiem i nie płacisz podatku od zysków, jakie na nim zarabiasz.

Dla dzieci, które urodziły się po 2 stycznia 2011 roku także można otworzyć rachunek inwestycyjny, jednak w nowym programie o nazwie Junior ISA. Jest to nowy sposób oszczędzania na indywidualnych kontach (Indyvidual Saving Accounts), gdzie z uzyskanych zysków nie ma obowiązku płacenia podatku.

Ponadto, w niektórych brytyjskich samorządach lokalnych funkcjonują tzw. wpłaty bezpośrednie (direct payments) przyznawane na określone rodzaje opieki i usługi sprawowane przez rodziców nad dzieckiem bez pomocy państwa. Najczęściej wpłaty te przyznawane są rodzicom i opiekunom sprawującym opiekę rodzicielską nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Dla rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powstał w Wielkiej Brytanii również program specjalny o nazwie Early Support, który wspiera te osoby szeroką gamą zasobów, warsztatów i bezpłatnych szkoleń.

 

O kolejnych benefitach przeczytać możecie w trzeciej część poradnika: Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 3

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%