Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu

Dom, praca, dzieci

Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 1

Data dodania: 01.10.2013r.


Lista benefitów z jakich można skorzystać mieszkając i pracując w Wielkiej Brytanii jest naprawdę atrakcyjna. Są one związane nie tylko z polityką prorodzinną brytyjskiego rządu, ale również z dużą ilością dodatków związanych ze złą sytuacją mieszkaniową lub z brakiem pracy. Postanowiliśmy stworzyć kompendium benefitów obowiązujących obecnie w Wielkiej Brytanii, aby każdy mógł dobrze zorientować się na jaką pomoc może liczyć od brytyjskiego rządu.

Benefity dla kobiet w ciąży

W Wielkiej Brytanii jest wiele programów pomagających kobietom w ciąży. Wśród brytyjskich benefitów wyróżnić można program Zdrowy Start (z ang. Healthy Start), który uprawnia do otrzymywania przez kobietę w ciąży, a także matki z dziećmi w wieku poniżej czterech lat darmowego mleka, mleka dla niemowląt, świeżych owoców czy też witamin.

Ponadto po dwudziestym szóstym tygodniu ciąży, przyszła mama może wystąpić o przyznanie zasiłku Maternity Allowance, który będzie otrzymywać co 2 lub 4 tygodnie na swoje konto.

Jeśli przed zajściem w ciążę kobieta była zatrudniona u brytyjskiego pracodawcy przez minimum 26 tygodni przed 15 tygodniem poprzedzającym planowana data urodzenia dziecka, może kwalifikować się do starania o ustawowy zasiłek macierzyński. Statutory Maternity Pat - SMP przyznawany jest przyszłym mamom po to, aby pomóc im w czasie urlopu, o jaki wystąpią przed i po urodzeniu dziecka. Zasiłek ten wypłaca cotygodniowo pracodawca i zależy on bezpośrednio od dotychczasowej wysokości pobieranej pensji.

Ciąża to czas poszukiwania wielu informacji na temat zdrowego trybu życia, stąd w Wielkiej Brytanii popularny są także specjalne ośrodki dla dzieci "Sure Start Children's Centres". W nich jeszcze przed narodzinami dziecka można bezpłatnie uzyskać wiele cennych informacji od pielęgniarek, lekarzy specjalistów, a także od innych rodziców czy opiekunów. Z kolei po porodzie, miejsce to może być idealnym do tego, żeby dziecko mogło zawrzeć nowe przyjaźnie i uczyć się poprzez zabawę.

Wiele młodych matek w Wielkiej Brytanii może skorzystać również ze specjalnej jednorazowej dopłaty w ramach programu Sure Start. Sure Start Maternity Grant to kwota 500GBP, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów związanych z wydatkami z jakimi wiąże się przyjście dziecka na świat. Ta dopłata jest bezzwrotna i pochodzi z brytyjskiego funduszu socjalnego.

Brytyjski rząd pomyślał również o ojcach. Jeśli żona lub partnerka urodzi Twoje dziecko, masz możliwość starania się o tzw. zasiłek ojcowski, czyli Ordinary Statutory Paternity Pay (OSPP). Jego wysokość zależy bezpośrednio od Twoich zarobków.


Statutory Adoption Pay to zasiłek, który wypłacany jest cotygodniowo przez pracodawcę dla osób adoptujących dziecko lub tworzących dla niego rodzinę zastępczą. Ma on za zadanie ułatwić wzięcie urlopu osobie, która będzie potrzebowała go zarówno bezpośrednio przed, jak i po adopcji.

Więcej o zasiłkach przeczytasz w kolejnym poradniku: Dom, praca, dzieci - wszystko o zasiłkach brytyjskich w jednym miejscu cz. 2

Formularz zwrot podatku

  [pełna treść]
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Najniższe prowizje netto

Anglia7%Norwegia350 zł
Irlandia7%Holandia7%
Niemcy8,13%Kindergeld8,13%